Horoskop

Horoskop

– w astrologii przepowiednia lub charakterystyka danej osoby, czy też wydarzenia, sporządzona na podstawie układu ciał niebieskich według daty, godziny i miejsca.

Horoskop – z greki: podglądanie godziny; hora – godzina; skopein – zaglądać, podglądać, podpatrywać.

Tworzenie horoskopów jest dziedziną pseudonaukową.

Horoskop dziś

   Podobnie jak inne metody wróżbiarskie, horoskopy nie są uznawane przez współczesną naukę, a ich krytycy często zauważają, że wiele horoskopów wykorzystuje tendencyjność poznawczą i celowo ogólnikowe sformułowania, by stworzyć iluzję skuteczności. Mimo tego horoskopy cieszą się dużą popularnością.

   Większość publikowanych dziś horoskopów w prasie kolorowej jest jedynie formą zabawy, ma charakter ogólny i dotyczy znacznych grup populacji uszeregowanych według daty urodzenia (zwykle w powiązaniu ze znakiem Zodiaku, to jest odcinkiem ekliptyki). Ich autorami bywają osoby całkowicie nieznające się na astrologii. 

   Współcześni astrolodzy zajmują się, jak przed wiekami, przede wszystkim wykreślaniem i interpretacją horoskopów indywidualnych dla poszczególnych osób. Znajdują się w nim pozycje wszystkich planet oraz wiele dodatkowych punktów, np.: Domy (związane z godziną i miejscem urodzenia). Dodawane są niekiedy również nowo odkryte planetoidy i asteroidy.

Zodiak – pas na sferze niebieskiej w płaszczyźnie ekliptyki o szerokości ok. 16°. W jego obszarze znajduje się widoczne z Ziemi Słońce zataczające w ciągu roku pełny obieg. W astrologii kąt pełny (360°) podzielony jest na 12 równych części, stąd wyróżnia się 12 astrologicznych znaków zodiaku (w przeciwieństwie do gwiazdozbiorów przecinających ekliptykę, których jest 13 i mają one różne rozmiary). Dlatego w astrologii znaki zodiaku nie są tożsame z gwiazdozbiorami na niebie, a nawet zdarza się, że są całkowicie rozłączne i nie mają wspólnych dni w roku (np. Waga czy Skorpion).

Punkty przecięcia równika niebieskiego z ekliptyką nazywa się punktami równonocy: wiosennej i jesiennej. Chwilę przejścia Słońca przez punkt równonocy wiosennej przyjmuje się za kalendarzowy początek astronomicznej wiosny – Słońce wchodzi w astrologiczny znak Barana (nie mylić z gwiazdozbiorem Barana). Analogicznie początkiem jesieni jest równonoc jesienna, kiedy Słońce wchodzi w astrologiczny znak Wagi.

czytaj dalej na stronie artykułu

Horoskop dla urodzonych między 19 a 25 listopada:
  Osoby to skromne, wątpiące w siebie, w swoje możliwości, w swój niezaprzeczalny urok. Brak pewności siebie chowają za zasłoną lodowatej rezerwy.
  Boją się kochać, angażować uczuciowo w przekonaniu, że po raz kolejny zostaną zdradzone.
  Kiedy jednak do tego dojdzie, kochają całym sobą. Z tego powodu każde najmniejsze zranienie sprawia im niewspółmierne do powodu cierpienie, doprowadzające niekiedy do całkowitego pogrążenia się w mizantropii.
  Budują wokół siebie zamknięty krąg, oczekując tylko czegoś złego. Rzadko robią wobec nawet przychylnych im ludzi pierwszy krok. Tak czy owak, ktoś, kto zechce związać się z osobą tych dni, obrączkę od niego otrzymaną nosi do końca życia. Jego wierność i oddanie jest rzadko spotykane.
  Znajdziesz go zawsze przy sobie w chwilach dobrych i złych.
  Zapewni Ci dostatnią i serdeczną atmosferę. Dobrocią, wiernością i szacunkiem można znaleźć drogę do tego tajemniczego serca zasobnego w skarby czułości i oddania.

Tekst na podstawie starego wycinka z gazety.


W czasach, gdy podzielono ekliptykę na znaki Zodiaku, punkt Barana, który rozpoczyna znak Barana, znajdował się w obrębie współczesnego gwiazdozbioru Barana. Położenie znaków zodiaku pokrywało się wówczas w przybliżeniu z położeniem gwiazdozbiorów. Na skutek precesji osi ziemskiej punkt Barana od tego czasu przesunął się o około 30°, czyli na początek gwiazdozbioru Ryb. Również w wyniku ostatecznego ustalenia granic gwiazdozbiorów w 1930, doszedł 13 gwiazdozbiór przecinający ekliptykę: Wężownik.