Odchudzanie

Odchudzanie jest procesem, który polega na zmniejszaniu masy ciała, do prawidłowej wielkości, zapewniającej optymalny stan zdrowia.

Proces ten, w ujęciu biologicznym, zmierza do poprawy trawienia, spalania tkanki tłuszczowej i tworzenia mięśniowej, zmniejszenia zapotrzebowania na pokarmy, a w efekcie ogólnej zmianie odżywiania.

W ujęciu psychologicznym wywołuje zadowolenie, podwyższenie własnej samooceny, poczucie atrakcyjności oraz wzrost wiary we własne możliwości; może przeciwdziałać stanom nadwagi i otyłości.

Odchudzanie jest również bardzo skutecznym środkiem wczesnej profilaktyki zdrowotnej.
Utrzymywanie prawidłowej masy ciała w znacznym stopniu zapobiega występowaniu wielu poważnych chorób, między innymi takich jak zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, stawów biodrowych i kolanowych, nadciśnienie tętnicze, zator, zawał mięśnia sercowego, zawał mózgu, wylew krwi do mózgu, cukrzyca typu 2, choroby nerek, kamica żółciowa.

Nadmierne odchudzanie może prowadzić do zaburzeń odżywiania. Dlatego w przypadku występowania objawów którejś z tych chorób, odchudzanie powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarską.