Forum

lub Zarejestruj się aby założyć posty i tematy.

Gotlandia

Gotlandia, szwedzka wyspa położona strategicznie pośrodku Morza Bałtyckiego, przygotowuje się na ewentualny atak ze strony Rosji w okresie rozpatrywania wniosku Szwecji o wstąpienie do NATO. W kwietniu rząd Szwecji rozpoczął wzmacnianie infrastruktury wojskowej na Gotlandii.

Od kwietnia br. na Gotlandii odbywają się też największe w jej historii ćwiczenia szwedzkiej obrony terytorialnej z wojskiem. Obejmują one m.in. szkolenia na strzelnicy, a także wykorzystanie dronów.

W latach 90. jednostka wojskowa została zlikwidowana, gdy uznano, że nie ma już zagrożenia, jakie istniało w okresie zimnej wojny. Jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie, w połowie stycznia na Gotlandii wylądowały siły reagowania kryzysowego szwedzkiego wojska.

Gotlandia z powodu strategicznego położenia nazywana jest "bramą" umożliwiającą zajęcie krajów bałtyckich. Zamieszkana przez 57 tys. mieszkańców wyspa w okresie letnim jest dla sztokholmczyków popularnym miejscem spędzania wakacji.

czytaj dalej na stronie artykułu

Dodane pliki:
  • uid_34dd41ca19aee3596098a175951c9d051642199868826_width_1280_play_0_pos_0_gs_0_height_720_na-wyspie-gotlandia-wyladowaly-w-piatek-sily-reagowania-kryzysowego-szwedzkiego-wojska-fot-arch-epahenrik-montgomery.jpg