Forum

lub Zarejestruj się aby założyć posty i tematy.

Finlandia zdecydowała ws. NATO

"Według ostatnich doniesień medialnych rząd w Helsinkach zamierza opublikować dokument rozpoczynający proces ubiegania się o wstąpienie do NATO. Chociaż liczebność fińskich wojsk lądowych nie przekracza 25 tys. żołnierzy, w razie konfliktu kraj jest w stanie zmobilizować ok. 900 tys. rezerwistów. Co istotne, w przeszłości Finowie pokazali, że są w stanie pokonać nawet z pozoru znacznie silniejszego przeciwnika."

Według Defence24 Finlandia posiada obecnie 239 czołgów podstawowych Leopard 2. Sto z nich to pojazdy w wersji A6 (najnowocześniejszymi wersjami są modele A7 i A7+). Leopard 2 to pojazd niemieckiej produkcji, który był pierwszym w dziejach czołgiem III generacji. Nic dziwnego, że Finlandia postawiła na zakup tych wozów, gdyż powszechnie uważa się je za jedne z najlepszych czołgów podstawowych na świecie.

Fińskie Siły Powietrzne dysponują ok. 60 amerykańskimi myśliwcami F/A-18 Hornet, które mają jednak zostać wycofane ze służby ok. 2025 r. Jak pisaliśmy na łamach WP Tech, na następcę tych maszyn wybrano wielozadaniowe myśliwce piątej generacji F-35A Lightning II.

czytaj dalej na stronie artykułu

Filmy instruktażowe, czy też reklamujące uzbrojenie to jedno, a walka w realistycznych warunkach wojny to drugie.

Zapiski historyczne różnych wojen w historii Świata ukazują nader często zjawisko walki słabszego z silniejszym z różnym skutkiem finalnym. Broń sama sobą nie zarządza. To żołnierze walczą przy pomocy narzędzi do zabijania.

Wysokie morale i zdolności logistyczne wygrywają gry wojenne. Determinacja, odwaga, ostateczne sytuacje mogą skutecznie tworzyć oddziały wojenne o dużym potencjale energii wojennej.

"Michał Zieliński: Ze mną ekspertka Ośrodka Studiów Wschodnich Justyna Gotkowska. Jeszcze na początku roku taka ewentualność wstąpienia do NATO nie cieszyła się specjalnym poparciem wśród Szwedów i Finów, dość symbolicznym nawet można by powiedzieć że teraz sondaże wskazują, że większość ankietowanych to popiera. Co się konkretnie mówi w Finlandii i Szwecji o tej sprawie i o Rosji jako o zagrożeniu?
Justyna Gostkowska: Dyskusja dotyczy przede wszystkim Finlandii, gdzie wojna Rosji na Ukrainie spowodowała szok i spowodowała przemyślenia fińskiej strategii bezpieczeństwa, które bazowały na współpracy politycznej wojskowej z Rosją i rozwijaniu potencjału odstraszania.
Wojna pokazała, że Rosji nie da się więcej zaufać, że Rosja będzie realizowała swoje cele i że Finlandia musi inaczej zorganizować swoje bezpieczeństwo."

czytaj dalej na stronie artykułu